חיפוש

כשמתהפכים במיטה... טיפים להרדמות

כשהייתי ילדה והיה לי קשה להרדם, הייתי רבה עם עצמי. הייתי שוכבת במיטה, מתהפכת מצד לצד, סופרת כבשים, שמה שמיכה, מורידה שמיכה... ככה במשך שעות רבות. כשגדלתי, זכרתי את החוויה הזו כסיוט, אז כשלא הצלחתי להרדם הייתי די מהר שולפת את עצמי מהמיטה בטענה ש"לא צריך להלחם בזה" וש"עדיף לשחרר". אבל אז הייתי מתחילה איזושהי פעילות, טלויזיה או קריאה, ומהר מאד הרגשתי ש"חמקה" ממנה השינה.

כמה זמן מה שאני חוקרת יותר לעומק את הדינאמיקה הזו שסביב "אני לא מצליחה להרדם", ויחד עם כלים פרקטיים ורגשיים, אני חווה שאני מתמודדת בצורה הרבה יותר נעימה ויעילה עם הנושא הרגיש הזה.

🌙

Photo by Magda Ehlers from Pexels

למה קשה לנו להרדם? לרוב זה קורה כשהגוף שלנו בעוררות יתר כתגובה לעודף גירויים, חיצוניים (מוצרי חשמל, פעילות פיסית אינטנסיבית) או פנימיים (מחשבות ורגשות מציפים). אז מה עושים?

הנה הכמה טיפים כדי להזמין את ההרדמות להגיע 💤:

הכנת המרחב הפיסי - שימת דגש על נוחות, פרמטר קריטי עבור הגוף שלנו על מנת להרפות ולהשען, למשל: מיטה נוחה ופנוייה, סדינים נעימים

כניסה הדרגתית לשינה - הגוף זקוק לזמן כדי להרפות אל תוך מצב שינה. כדאי לפחות כשעה לפני השינה להפסיק לצפות במסכים ולא לבצע התעמלות. אפשר בזמן הזה לקרוא ספר, לשתות תה חם, ומומלץ לעשות מדיטציה קצרה (יש מלא ביוטיוב)

פינוי מרחב - שמרו פנקס ועט ליד המיטה. אם אתם מוצאים את עצמכם מתהפכים ומתייסרים בגלל מחשבות על מטלות שיש לכם, דאגות או אפילו רעיונות מגניבים - זה הזמן לעשות להם DOWNLOAD אל הדף. אין שום סיבה שתחזיקו הכל בתוך הגוף שלכם

⭐ קרקוע - כשהמחשבות מציפות, יש תחושה שאנחנו מתנתקים מה"כאן ועכשיו", אנחנו שוכחים בקלות שאנחנו במיטה הנוחה והבטוחה שלנו. הגוף בעוררות כאילו אנחנו בסכנה ממשית באותו הרגע. אני יכולים להזכיר לגוף שלנו שעכשיו הכל בסדר, להרחיב את היכולת שלנו לשאת את התחושות ולהתחבר חזרה לגוף ולתמיכה שהמיטה מספקת לנו.

קרקוע מהיר: העבירו את תשומת הלב שלכם לראש, רק שימו לב למחשבות ולתנועה שיש בו (מהירה? דחוסה?), אם צריך - הורידו את המחשבות לפנקס. שימו לב לנשימה. רק לעקוב בסקרנות אחר הקצב או העומק, אין צורך לשנות שום דבר. שימו לב לחלל שאתם נמצאים בו... לשקט או לרעש שיש מבחוץ, לחוויה של חושך בעפעפיים, לטמפרטורה בחדר. העבירו את תשומת הלב לגוף שלכם, באיזו צורה הוא מונח? שימו לב לתמיכה שהגוף שלכם מקבל, למיטה. ממש רפרפו לאט ובתשומת לב על החלקים בגוף שנשענים על המיטה. איבר איבר. חיבור חיבור. כיצד זה מרגיש? רך? קשה? חלק? מחוספס? תנו לעצמם להרגיש את התמיכה הזו, מוזמנים לייצר כובד בגוף, ממש להעמיק בתחושה שהמיטה "מחזיקה" אתכם. שימו לב שוב לנשימה...

נוכחות - שימו לב לכמה חלקים בכם: זה שמת לישון, זה שלא רוצה לישון כי יש לו מלא מה לעשות, וזה שמתוסכל מאד מהמלחמה בין השניים. משהו יכול להוציא אתכם דיי מהר מהמיטה ולגרור אתכם לעשייה, לטלויזיה, לספר, לסלולארי, לקחת משהו מהמקרר. וגם להיפך, הוא יכול להתעקש שתשארו ותתהפכו מזיעים שעות על גבי שעות, כאילו היתה זו משימה אולימפית. כמובן שמותר לעשות גם את זה וגם את זה, וזה בהחלט קורה לרובנו. אך אנחנו כן רוצים ללמוד להיות עם מה שעולה בנו לפני שזה מפעיל אותנו. תראו אם אפשר לקבל את כל החלקים האלו, שרוצים בטובתכם. תבדקו אם אפשר לבקש מהם לנסות להכנס למצב שינה, אך בהסכמה לוותר במידה ויהיה צורך בכך. אולי אפשר להציע שאם יהיה לילה קשה, תקומו קצת מאוחר יותר, או שתחזרו מוקדם יותר הביתה כדי להשלים שעות שינה. בידקו מה יאפשר לגוף שלכם לסמוך עליכם, מה יגרום לו להרגיש שמותר ואפשר להרפות, כי אתם תדאגו לו.

ליל מנוחה... הכל בסדר. אוהבת, אורטל

2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול